Tradycyjne staropolskie życzenia świąteczne

Mało kto dzisiaj powraca do ludowych tekstów życzeń. Przeważnie osoby, do których je wysyłamy otrzymują tradycyjną pocztówkę z gotowym już nadrukowanym tekstem. Tak jest łatwiej, kupujemy w sklepie kartkę, składamy podpis, naklejamy znaczek i wrzucamy do skrzynki pocztowej. Jeszcze prostszym sposobem wymagającym znacznie mniej wysiłku jest wysłanie życzeń esemesowych. Mogą mieć formę animowanych gifów. W takich wypadkach większość z nas korzysta z tego co wymyślili już inni a najczęściej są to wesołe rymowanki.

Rzadkością jest wracanie do tradycyjnych, ludowych powinszowań. Wynika to z faktu, że duża część społeczeństwa zwyczajnie ich nie zna, a starsi zapomnieli o nich. Regułą stało się korzystanie z pomysłowości twórców współczesnych tekstów. Na szczęście, można takie teksty odkryć w sieci. Dzisiaj jest tam wszystko, albo prawie wszystko, a niedługo będzie jeszcze więcej tak więc i tradycyjne ludowe życzenia wielkanocne się znajdą. Warto się nimi zainteresować dla wyróżnienia się z tłumu i chęci pokierowania do najbliższych oryginalnych życzeń. Być może i adresaci tych słów, niewiele wiedzą o tego rodzaju ludowej twórczości. Tak więc to dobry pomysł by odszukać takie życzenia. Być może, nie tylko Internet okaże się dobrym pomocnikiem w tej sprawie.

Babcie i dziadkowie, również pamiętają teksty nawiązujące do wiejskich obyczajów wielkanocnych a wśród nich do tradycji polewania się wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Takie życzenia to nie tylko odniesienie do konkretnych zwyczajów, to także język gwarowy. Są wśród nich życzenia góralskie, po śląsku czy zapisane w innej gwarze. To ona między innymi świadczy o niepowtarzalnym charakterze takich świątecznych tekstów. Jest to także dbałość o podtrzymywanie przy życiu dialektu, który wyszedł już z użycia, ale w specjalnych momentach warto go używać. Śmiało więc można odważyć się i przesłać takie oto góralskie słowa do znajomych i rodziny:

Pisanych jojecek,
wizbowych bazicek,
kiełbasy święconej,
dużo krzonu do niej,
baby polukrzonej,
kukielki pieconej,
Zmartwychwstania w dusy i wiesny po usy!
Można też wybrać krótki tekst o typowo ludowym charakterze:
Bądźmy wszyscy weseli,
jako w niebie Anieli,
czegośmy pożądali,
tegośmy doczekali. Alleluja.